علامت گذاری و آرایش لوله ها در فرایند سردخانه های آمونیاکی

آرایش و مشخصات لوله و اتصالات دریک فرایند تبرید آمونیاکی اجباری و استاندارد کردن مشخصات لوله ، اتصالات و رنگ آمیزی آن ابتدا در سال ۱۹۸۱ بعنوان استاندارد ANSI A13.1 در شماره نشریه ۱۱۴ به چاپ رسید و سپس چندین بار مورد تغییر یافته، آخرین این تغییرات در سال ۲۰۰۷ انجام شده که عمده تغییر آن مربوط به رنگ علامت بدنه از زرد به نارنجی می باشد .

فرایند لوله کشی
فرایند لوله کشی آمونیاک شامل تمام لوله های انتقال مبرد ، اتصالات، شیرهای دستی،شیرهای کنترل و دیگر قطعات مخصوص این نوع تبرید می باشد. عایق بندی این لوله ها و اتصالات نیز شامل این بخش می شود. نگهدارنده ها و بست ها شامل بخش لوله کشی نمی شوند.

بخش های فرایند :  شامل کمپرسور، واحد کمپرسور، کندانسور، مخازن، برگشت دهنده ها، جدا کننده ها، دریچه های روغن ، اواپراتور، مبدل حرارتی و دیگر قطعاتی می شود که در آن مبرد به نوعی جریان دارد.
سطح فشار
برای شناسائی فشارهای مختلف در قسمت های مختلف لوله کشی تبرید آمونیاکی می بایست از کلمه (High )بالا و( LOW )پائین استفاده کرد.
فشاربیش از ۷۰ psig در شرایط کمتر از فشار کارکرد را بعنوان فشار بالا در نظر گرفته می شود ، این فشار با کلمه HIGH بر رنگ مشکی در نوار قرمز مورد استفاده قرار می گیرد ، این نشانگرها می ایست در طول قوس لوله نصب و کلمه AMMONIA در سمت راست آنها نوشته شود.

دانلود مقاله کامل pdf

علامت گذاری و آرایش لوله ها در فرایند سردخانه های آمونیاکی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *