کولر آبی 

کولر آبی روبرو زن ، بالازن(دریچه بالا پرتابل)- مینی چرخ دار، بهار ساز ،آبسال،امید ،انرژی، برفاب سپهر الکتریک، لورچ

کوار روبرو زنکولر بالا زنکولر پرتابل

راهنمای خرید کولر آبی :

امروزه سیستمهای خنک کن گوناگونی در جهان برای خنک کردن فضاهای مسکونی و اداری وجود دارند. از میان آنها می توان به کولر گازی، چیلر و کولر آبی یا تبخیری اشاره کرد. در گذشته، زمانی که سیستم های خنک کن مدرن و امروزی وجود نداشتند، مردم با خوابیدن در فضاهای دالان مانند و هشتی ها زیر حصیرهای مرطوب، خود را خنک می کردند. این روش خنک کردن قدیمی در حال حاضر اساس کار کولرهای آبی امروزی است. اجزای اصلی یک کولر آبی شامل موتور، فن، پوشال و پمپ آن می شود. فن، نقش دالان ها و یا هشتی ها را دارد. پوشال نیز نقش حصیر را دارد که به وسیله پمپ با آب مرطوب می شود.

تمدن های مختلف در طول سالیان متمادی روش های هوشمندانه ای برای مبارزه با گرما در منطقه خود ابداع کرده اند. شکل اولیه کولرهای آبی بادگیرها هستند که چندین سال قبل توسط ایرانیان ایجاد شده اند. این بادگیرها در مناطق مرکزی کشور بسیار مورد استفاده بودند و هم اکنون نیز تعداد ۹۰۰۰۰۰۰ بادگیر در کشورمان وجود دارد. مکانیسم عملکرد بادگیرها به این شرح است که:  باد از دریچه های بادگیر که در پشت بام ساختمان ها تعبیه شده، عبور می کنند و سپس با عبور از یک محفظه آبی، وارد محیط می شوند و باعث خنک شدن هوای خانه ها می شوند.

امروزه این بادگیرها تغییر شکل داده و به عنوان کولر آبی در بازار عرضه می شوند. از این رو در مناطق دیگر جهان، کولر آبی را با نام کولر ایرانی نیز می شناسند.جالب است که قبل از اختراع و تعبیه کولر گازی در اتومبیل ها، کمپانی های خودروسازی مکانیسم کولر آبی را به عنوان لوازم جانبی روی اتومبیل نصب می کردند.

روش کار کولر آبی

علت این که دمای هوا در کنار دریاچه ها خنک تر است، تبخیر آب است که در کولر آبی نیز به کار می رود.

تبخیر یک واکنش فیزیکی است. در اثر تبخیر آب، هوا و یا هر چیزی که در تماس با آن باشد، سرد می شود. گرمای نهان تبخیر بیانگر مقدار گرمایی است که آب از محیط می گیرد تا تبخیر شود. تفاوت بین دمای حباب تر و دمای حباب خشک بیانگر توانایی هوا برای تبخیر آب و خنک سازی است. اگر دمای حباب خشک و تر با هم برابر باشند، در واقع هوا از رطوبت اشباع شده و تبخیری صورت نمی گیرد. این شرایط در مناطق شرجی رخ می دهد.

ساده ترین مثال خنک سازی در اثر تبخیر عرق کردن است، در معرض گرما بدن عرق را ترشح می کند تا با تبخیر آن، سطح بدن خنک تر شود. میزان خنک سازی به نرخ تبخیر بستگی دارد. در روزهای گرم و مرطوب بدن بیشتر عرق می کند.

خنک سازی با کولر آبی کم هزینه است و در مقایسه با گونه های دیگر سیستم تهویه مطبوع، انرژی کمتری مصرف می کند. از این رو بسیار پرکاربرد است. لازم به ذکر است که مصرف آب در این کولرها بسیار بالاست

کولرهای آبی با فرایند سرمایش تبخیری کار می کنند.

سرمایش تبخیری فرایندی است که در آن از پدیده تبخیر به عنوان یک جاذب گرمایی طبیعی استفاده می شود. در این فرایند گرمای محسوس هوا جذب شده و به عنوان گرمای نهان لازم برای تبخیر آب استفاده می شود. مقدار گرمای محسوس جذب شده به مقدار آبی که تبخیر می‌ شود بستگی دارد.

سرمایش تبخیری یک فرایند بسیار قدیمی است که منشا آن به هزاران سال قبل، در تمدن‌ های باستانی ایران و مصر باز می گردد. خنک کننده‌ های تبخیری نوین بر اساس نمونه‌ های اولیه‌ ای که در دهه ۱۹۰۰ آمریکا ساخته شد تولید می‌ شوند. سرمایش تبخیری می‌ تواند بصورت مستقیم یا غیر مستقیم و خودبخودی یا مختلط، انجام شود. در سرمایش تبخیری مستقیم، مقدار آب موجود در هوای خنک شده افزایش می‌ یابد. در سرمایش تبخیری غیرمستقیم، تبخیر در درون یک مبدل حرارتی انجام می‌ شود و مقدار رطوبت موجود در هوای خنک شده، تغییری نمی‌ کند. از آنجایی که بالا بودن نرخ تبخیر رطوبت نسبی را افزایش داده و ممکن است موجب عدم آسایش محیط شود، روش سرمایش تبخیری مستقیم باید در مناطقی اجرا شود که رطوبت نسبی در آنجا کم باشد.

تبخیری که توسط دستگاههای مکانیکی انجام شود تبخیر مختلط است. در این نوع تبخیر انرژی مصرف می‌شود، ولی مقدار انرژی مصرفی در مقایسه با تهویهٔ مطبوع بسیار کمتر است.

کانال کشی مناسب در هوادهی و سرمادهی کولرهای آبی نقش بسیار پررنگی دارد.

کولر سلولزی

تقریبا تمام ویژگی‌ های کولرهای آبی سلولزی مانند کولرهای آبی پوشالی معمول است. تفاوت کولر آبی با سلولزی در استفاده از پدهای سلولزی به جای پوشال است. مزیت پدهای سلولزی به پوشال ها هم این است که نیاز به تعویض سالیانه ندارند و می‌توان حدود ۴-۳ سال از هر پد برای یک دستگاه کولر استفاده کرد. مزیت دیگر این پدها آن است که به دلیل تراکم بالا، اجازه ورود گردوغبار و ذرات ریز را به درون پروانه موتور و درنهایت هم محیط خانه نمی‌ دهند. از این رو متخصصان استفاده از کولرهایی با پد سلولزی را به جای کولرهای پوشالی به افرادی که در مناطق آلوده آب و هوایی (مانند شهرهای غربی کشور که با پدیده ریزگردها مواجه هستند) زندگی می‌ کنند، پیشنهاد می‌ دهند.

نکته بعدی در تفاوت کولر آبی با سلولزی این است که: منظم نبودن ضخامت پوشال در تمامی قسمت‌ های کولر آبی باعث می شود تا ذراتی روی پوشال رشد کنند. این ذرات می‌توانند بوی نامطبوعی از خود تولید کرده و به محیط منتقل کنند. در مورد پدهای سلولزی بوی نامطبوع ناشی از رشد این ذرات وجود ندارد چرا که ضخامت پد در همه جای آن یکسان است

تفاوت کولر آبی پوشالی با سلولزی

کولرهای آبی مناسب مناطق گرم و خشک هستند. بعد از بوجود آمدن کولرهای آبی، سیستم های خنک کننده ساختمان بسیار پیشرفت کرده اند. کولرهای گازی، اسپیلیت ها و چیلرها انواع پیشرفته تاسیسات سرمایشی هستند. یکی از وسیله های سرمایشی پرکاربرد کولر گازی است که در حال جایگزین شدن به جای کولرهای آبی است. به طور متوسط کولرهای گازی ۲/۵ تا ۳ برابر بیشتر از کولرهای آبی انرژی برق را مصرف می کنند. این درحالی است که انرژی الکتریکی در کشور ما، گران قیمت است.

برخی از افراد علت استفاده کمتر از کولر آبی را نیاز به تعویض سالیانه پوشال، ریختن آب در اطراف کولر و وارد شدن ذرات گرد و غبار از طریق دریچه کولر به فضای ساختمان می دانند. اما به کار گیری تکنولوژی مدرن و پیشرفته، می تواند جلوی این مشکلات را بگیرد. متاسفانه در طول چند سال گذشته پیشرفت چشم گیری در رابطه با طراحی کولر آبی نداشته ایم. یکی از مهم ترین تغییرات اساسی تغییر پوشال کولر است که در خارج از کشور نیز مورد استفاده قرار گرفته است. 

همچنین جنس و تراکم این پدها باعث می‌ شود آب بیشتری جذب آنها شود، بنابراین کولرهای دارای پد سلولزی می‌ توانند سرمایی بیشتر و یکنواخت‌ تر نسبت به کولرهای پوشالی به فضای خانه بدمند. البته ذکر این نکته ضروری است که پدهای سلولزی از پوشال کمی گران‌ تر هستند و همه جا نمی‌ توان به‌ راحتی آن ها را پیدا کرد.

مزایا و معایب کولر آبی در نقایسه با کولر گازی

مزایا

 • نصب کم هزینه
 • عملکرد کم هزینه
 • تولید هوای خنک با سرعت بالا

معایب

 • تولید رطوبت نسبی زیاد که باعث خوردگی، کاهش عمر لوازم الکترونیکی، تولید قطرات آب بر روی لوازم خانه و کاهش تبخیر از پوست، ریه ها، بینی و چشم ها می شود.
 • مصرف آب زیاد
 • هزینه نگهداری زیاد ( تمیز کردن رسوب ایجاد شده در کولر و ضدیخ برای جلوگیری از یخ زدن آب در فصل زمستان)
 • ورود گرده، بوی بد و گرد و خاک محیط بیرون به فضای داخل منزل که ممکن است منجر به آسم شود.

.

سیستم مستقیم و دو مرحله ای در طراحی کولر آبی

امروزه کولرهای آبی در طرح های مختلف در بازار موجود هستند. در خنک سازی با تبخیر مسقیم، دمای هوا با گرفتن گرمای نهان تبخیر، خنک می شود. در سیستم خنک سازی با تبخیر غیر مستقیم، علاوه بر عملیات تبخیر از یک مبدل حرارتی نیز استفاده می شود. در این شرایط هوای مرطوب در تماس با هوای مطبوع تولیدی، قرار نمی گیرد. این سیستم های خنک سازی دو مرحله ای یا غیر مستقیم، رطوبت نسبی کمتری ایجاد می کنند.

طرز کار کولر آبی دو مرحله ای

در کولر های آبی معمول هوای گرم بیرون در تماس با پوشال های خیس قرار گرفته و با بخار کردن آب آن ها سرد می شود. ولی در سیستم دو مرحله ای، هوای گرم ابتدا در تماس با مبدلی قرار می گیرد که در اثر تبخیر سرد شده است و با تبادل گرمایی خنک می شود، در نتیجه مقدار رطوبتی که به خود می گیرد کمتر می شود. کارشناسان می گویند سیستم دو مرحله ای ۲۰ تا %۳۰ رطوبت نسبی کمتری در محیط ایجاد می کند.

پوشال کولر آبی

پوشال ها می توانند از نوع پشم شیشه، پشم چوب، فیبر،پلاستیک و یا کاغذهای ملامین باشند. پوشال چوبی مقداری از آب را به خود جذب می کند و در مقایسه با پوشال های مصنوعی بهتر عمل می کند. اندازه و ضخامت پوشال یک فاکتور مهم در افزایش بازدهی است. هر چه ضخامت پوشال بیشتر باشد، سطح برخورد بیشتری ایجاد می کند و باعث خنک سازی بیشتر می شود.

 • لورچ

  اعلام قیمت با تماس تلفنی جهت اطلاع از موجودی و قیمت با 03134449195 تماس بگیرید
  جهت اطلاع از موجودی و قیمت با 03134449195 تماس بگیرید
  کولر آبی دریچه بالا (بالازن) 4000 لورچ مدل LC40 کولر آبی پوشالی 4000 بالکنی (بالازن) لورچ جهت نصب در بالکن ها یا تراس منازل مناسب بوده که دارای هوادهی 4500 متر مکعب بر ساعت میباشد . بازده خنکی این کولر 90% است و با مصرف کم انرژی و دارا بودن رده انرژی A، برای استفاده در مناطق خشک و گرم بسیار مناسب می باشد.
 • لورچ

  اعلام قیمت با تماس تلفنی موجود
  کولر آبی 5500 بالازن (دریچه بالا) لورچ مدل LC55 کولر آبی پوشالی 5500 بالکنی (بالازن) لورچ جهت نصب در بالکن ها یا تراس منازل مناسب بوده که دارای هوادهی 6500 متر مکعب بر ساعت میباشد . بازده خنکی این کولر 90% است و با مصرف کم انرژی و دارا بودن رده انرژی A، برای استفاده در مناطق خشک و گرم بسیار مناسب می باشد.
 • لورچ

  اعلام قیمت با تماس تلفنی جهت اطلاع از موجودی و قیمت با 03134449195 تماس بگیرید
  جهت اطلاع از موجودی و قیمت با 03134449195 تماس بگیرید
  کولر آبی روبروزن مینی لورچ 2900 مدل LC29 کولر آبی 2900 لورچ کوچک و سبک بوده و به راحتی قابل حمل است که مناسب برای مکان های کوچک و با آفتاب گبر کم میباشد . میزان هوادهی این کولر آبی با راندمان خنکی 70% معادل 1650 متر مکعب بر ساعت است .
 • لورچ

  اعلام قیمت با تماس تلفنی موجود
  کولر آبی روبروزن لورچ 3500 مدل LC35 کولر آبی 3500 روبروزن لورچ با بازده خنکی 85% در روزهای گرم تابستان هوای مطبوع و خنکی را برای شما به ارمغان می آورد .میزان هوادهی این دستگاه 4400 متر مکعب بر ساعت است .
 • لورچ

  اعلام قیمت با تماس تلفنی موجود
  کولر آبی روبروزن لورچ 5000 مدل LC50 کولر آبی 5000 لورچ Lorch دارای موتور با قدرت نیم اسب بخار و میزان هوادهی 6300 مترمکعب در ساعت می باشد.این کولر آبی روبروزن با بازده خنکی 85% در روزهای گرم تابستان هوای مطبوع و خنکی را برای شما به ارمغان می آورد
 • لورچ

  اعلام قیمت با تماس تلفنی موجود
  کولر آبی روبروزن لورچ 7000 مدل LC70 کولر آبی 7000 لورچ Lorch دارای موتوربا قدرت 3/4 اسب بخار و میزان هوادهی 8000 مترمکعب در ساعت و دارای کلید حفاظت از جان RCCB می باشد.این کولر آبی روبروزن با بازده خنکی 85% در روزهای گرم تابستان هوای مطبوع و خنکی را برای شما به ارمغان می آورد
 • لورچ

  اعلام قیمت با تماس تلفنی جهت اطلاع از موجودی و قیمت با 03134449195 تماس بگیرید
  جهت اطلاع از موجودی و قیمت با 03134449195 تماس بگیرید
  کولر آبی روبروزن سلولزی 8000 لورچ مدل LC80 کولر آبی لورچ Lorch مدل LC80 با بازده خنکی 90 درصد مناسب خنک سازی فضاهای بزرگ می باشد. مشخصه خاص کولر 8000 لورچ مجهز بودن به پد سلولزی است.
 • لورچ

  اعلام قیمت با تماس تلفنی جهت اطلاع از موجودی و قیمت با 03134449195 تماس بگیرید
  جهت اطلاع از موجودی و قیمت با 03134449195 تماس بگیرید
  کولر آبی روبروزن لورچ 6500 مدل LC65 کولر آبی 6500 لورچ Lorch دارای موتوربا قدرت 3/4 اسب بخار و میزان هوادهی 8000 مترمکعب در ساعت می باشد.این کولر آبی روبروزن با بازده خنکی 85% در روزهای گرم تابستان هوای مطبوع و خنکی را برای شما به ارمغان می آورد
 • لورچ

  اعلام قیمت با تماس تلفنی جهت اطلاع از موجودی و قیمت با 03134449195 تماس بگیرید
  جهت اطلاع از موجودی و قیمت با 03134449195 تماس بگیرید
  کولر آبی روبروزن لورچ 4500 مدل LC45 کولر آبی 4500 لورچ Lorch دارای موتوربا قدرت 1/3 اسب بخار و میزان هوادهی 4500 مترمکعب در ساعت می باشد.این کولر آبی روبروزن با بازده خنکی 90% در روزهای گرم تابستان هوای مطبوع و خنکی را برای شما به ارمغان می آورد
 • آبسال

  اعلام قیمت با تماس تلفنی جهت اطلاع از موجودی و قیمت با 03134449195 تماس بگیرید
  جهت اطلاع از موجودی و قیمت با 03134449195 تماس بگیرید
  کولر آبی اینورتر روبروزن آبسال 3900 مدل  AC/DC39 کولر آبی آبسال Absal مدل ACDC29 با قدرت بسیار بالایی طراحی شده که امکان هوایی خنک را در فصل گرم تابستان برای شما به ارمغان می آورد. این دستگاه با رده انرژی A بسیار کم مصرف بوده و برای مصارف خانگی و تجاری بسیار ایده آل می باشد.همچنین عملکرد ، راه اندازی و خاموش شدن کولر بدون سر و صدا تعبیه شده و از ایجاد...
 • آبسال

  4,320,000 تومان موجود
  کولر آبی اینورتر روبروزن آبسال 6000 مدل  AC/DC60 کولر آبی آبسال Absal مدل ACDC60 با قدرت بسیار بالایی طراحی شده که امکان هوایی خنک را در فصل گرم تابستان برای شما به ارمغان می آورد. این دستگاه با رده انرژی A بسیار کم مصرف بوده و برای مصارف خانگی و تجاری بسیار ایده آل می باشد.همچنین عملکرد ، راه اندازی و خاموش شدن کولر بدون سر و صدا تعبیه شده و از ایجاد...
 • آبسال

  4,770,000 تومان موجود
  کولر آبی اینورتر روبروزن آبسال 8000 مدل  AC/DC80 کولر آبی آبسال Absal مدل ACDC80 با قدرت بسیار بالایی طراحی شده که امکان هوایی خنک را در فصل گرم تابستان برای شما به ارمغان می آورد. این دستگاه با رده انرژی A بسیار کم مصرف بوده و برای مصارف خانگی و تجاری بسیار ایده آل می باشد.همچنین عملکرد ، راه اندازی و خاموش شدن کولر بدون سر و صدا تعبیه شده و از ایجاد...
 • آبسال

  اعلام قیمت با تماس تلفنی جهت اطلاع از موجودی و قیمت با 03134449195 تماس بگیرید
  جهت اطلاع از موجودی و قیمت با 03134449195 تماس بگیرید
  کولر آبی مینی روبروزن دریچه دار 2500 آبسال مدل AC/31 مینی کولر آبی آبسال مدل AC-31 با هوادهی 1500 مترمکعب در ساعت و موتور 90 وات مناسب استفاده در فضاهای تک اتاقه با متراژ حدود 20 تا 40 مترمربع می باشد . این کولر مجهز به دریچه قابل تنظیم هوا می باشد که امکان جابجایی هوا را در زوایای مختلف فراهم میکند .
 • آبسال

  1,100,000 تومان موجود
  کولر آبی پرتابل آبسال مدل AC26 کولر متحرک آبسال مدل AC26 در دو حالت کولر و پنکه ، در دو وضعیت پایه دار و رومیزی  با سه سرعت تند ، متوسط و کند قابل استفاده است . مزیت این کولر کم مصرف بودن آن می باشد .فضای تحت پوشش دستگاه حدود 15 متر مربع میباشد
 • 1 Review

  آبسال

  2,450,000 تومان موجود
  کولر آبی بالازن (دریچه بالا ) آبسال 5800 مدل AC58  کولر آبی آبسال بالازن 5800 مدل AC58  برای مکانهایی طراحی شده است که ورودی کانال کولر در آنها از طریق پنجره یا بالکن ساختمان پیش بینی شده باشد . در این مدل علاوه بر اینکه  در مصرف کانال  صرفه جویی می گردد .، به دلیل  قرار گیری دهانه خروجی در سقف کولر فضای کمتری را در بالکن شما اشغال خواهد نمود
 • آبسال

  اعلام قیمت با تماس تلفنی جهت اطلاع از موجودی و قیمت با 03134449195 تماس بگیرید
  جهت اطلاع از موجودی و قیمت با 03134449195 تماس بگیرید
  کولر آبی بالازن (دریچه بالا) آبسال 4800 مدل AC48  کولر آبی آبسال بالازن 4800 مدل AC48  برای مکانهایی طراحی شده است که ورودی کانال کولر در آنها از طریق پنجره یا بالکن ساختمان پیش بینی شده باشد . در این مدل علاوه بر اینکه  در مصرف کانال  صرفه جویی می گردد .، به دلیل  قرار گیری دهانه خروجی در سقف کولر فضای کمتری را در بالکن شما اشغال خواهد نمود
 • آبسال

  2,020,000 تومان موجود
  کولر آبی بالازن (دریچه بالا) آبسال 3800 مدل AC38  کولر آبی آبسال بالازن 3800 مدل AC38  برای مکانهایی طراحی شده است که ورودی کانال کولر در آنها از طریق پنجره یا بالکن ساختمان پیش بینی شده باشد . در این مدل علاوه بر اینکه  در مصرف کانال  صرفه جویی می گردد .، به دلیل  قرار گیری دهانه خروجی در سقف کولر فضای کمتری را در بالکن شما اشغال خواهد نمود
 • آبسال

  عدم موجودی کالا جهت اطلاع از موجودی و قیمت با 03134449195 تماس بگیرید
  جهت اطلاع از موجودی و قیمت با 03134449195 تماس بگیرید
  کولر آبی روبروزن آبسال 4000 مدل AC40  کولر آبی های روبروزن آبسال در 4 ظرفیت 3500 - 4000 -5500 و 7000 تولید شده اند که ظرفیت 4000 آن با بازده خنکی 85% و هوادهی 5950 متر مکعب بر ساعت انتخاب مناسبی برای فضاهایی تا 270 متر مکعب میباشد .
 • آبسال

  اعلام قیمت با تماس تلفنی جهت اطلاع از موجودی و قیمت با 03134449195 تماس بگیرید
  جهت اطلاع از موجودی و قیمت با 03134449195 تماس بگیرید
  کولر آبی روبروزن کم مصرف نانو سلولزی 7600 آبسال مدل AC/CP76 کولر آبی نانو سلولزی 7600 آبسال اولین کولر نانو سل پد تولید شده در ایران میباشد  پدها ی نانو سلولزی این کولر وارداتی بوده و با استفاده از مواد مرغوب و به کارگیری فن آوری نانو(نانو تکنولوژی)تولید شده، که باعث افزایش کیفیت و طول عمر آن شده است.
 • آبسال

  اعلام قیمت با تماس تلفنی جهت اطلاع از موجودی و قیمت با 03134449195 تماس بگیرید
  جهت اطلاع از موجودی و قیمت با 03134449195 تماس بگیرید
  کولر آبی مینی روبروزن دریچه دار آبسال 3200 مدل Ac32D مینی کولر آبی آبسال مدل Ac32D  با هوادهی 1500 مترمکعب در ساعت کم مصرف و مقرون به صرفه بوده و با داشتن دریچه گردان تنظیم هوا امکان جابه جایی هوا در زوایای دلخواه را فراهم میکند .
مقایسه 0

کالایی یافت نشد

To be determined Shipping
اعلام قیمت با تماس تلفنی Total

Check out